10 lat Dnia Transplantacji

W styczniu 2010 roku społeczność II Liceum Ogólnokształcącego zorganizowała Dzień Transplantacji po raz pierwszy. Od tej pory każdego roku gośćmi Dnia Transplantacji są wybitni lekarze, koordynatorzy transplantologii w naszym województwie, ludzie po przeszczepach serca, wątroby, nerek, płuc, szpiku. Każdego roku wydarzeniu temu towarzyszy też akcja krwiodawstwa z udziałem uczniów, absolwentów, pracowników szkoły. W poniedziałek prelegentem przybliżającym matejkowiczom historię i rozwój śląskiej transplantologii był dr hab. Michał Zembala kardiochirurg Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Warto wspomnieć, że gościem honorowym pierwszego Dnia Transplantacji w 2010 roku był profesor Marian Zembala, członek legendarnego zespołu transplantologów stworzonego przez profesora Religę i przedstawionego w filmie Łukasza Palkowskiego „Bogowie”. Zbieżność obu nazwisk nie jest przypadkowa. Dr Michał Zembala jest synem profesora. Tym samym dziesiąta, okrągła rocznica Dnia Transplantacji w murach naszej szkoły została spięta klamrą wizyt dwu wybitnych polskich kardiochirurgów.